اخبار

#شیراز_پایتخت_کتاب_ایران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: حافظ کلام خداوند را با تعریف جدیدی بیان کرده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: حافظ کلام خداوند را با تعریف جدیدی بیان کرده است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: خواجه اهل راز، قرآن را و جریان کلام خداوندی را در اجتماع زمان با تعریفی جدید بیان کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ صابر سهرابی شامگاه چهارشنبه ۲۱ مهر در آیین بزرگداشت یادروز حافظ که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: دانش درباره حافظ و اندیشه‌های حافظ، بی‌شک، درک ادبی غزل‌های اوست. البته با داشته‌هایی که در زمان و مکان تاریخی و اجتماعی حافظ پیش رفته است.

دانش درباره حافظ و اندیشه‌های حافظ، بی‌شک، درک ادبی غزل‌های اوست. البته با داشته‌هایی که در زمان و مکان تاریخی و اجتماعی حافظ پیش رفته است. هر چند شاید برخی از آن گزارش‌ها، واقعیت نباشند، اما زیبایی اشعار حافظ آنگونه است که بستر تاریخی و اجتماعی زمان خود را می‌شناسد.

خواجه اهل راز، قرآن را و جریان کلام خداوندی را در اجتماع زمان با تعریفی جدید بیان می‌دارد. او به واقع مدرسه‌ی عشق را با نگاه تجلی حضور خداوند سپری می‌کند. درس مدرسه، روح سیری‌ناپذیر حافظ را متعالی نمی‌کند و می‌فهمد که در شیراز قرن هشتم، از مدرسه و خانقاه، راهی به خدای متعال پیدا نمی‌کند؛ از این رو حافظ، اجتماع زمانه را می‌کاود و درگیر مردم اطراف می‌شود تا در جریان اجتماع قرار گیرد و حرفی را می‌زند که کس نمی‌تواند آن را، آنگونه بگوید. او دنبال انسانی است که خودش را برای انسانیت مردم فدا کند و هر چه می‌گردد کسی جز خودش را نمی‌یابد.  

شهر خالی است ز عشاق، بود کز طرفی

مردی از خویش برون آید و کاری بکند (غزل شماره 189 )

حافظ خود عاشق‌ترین عشاق شیراز است که می‌تواند نگاه جریان اجتماعی را بیان کند. به شیراز، عشق دارد. به مردمش عشق دارد. نشانه‌های این عاشقی، غزلیاتی است که شاهد این مدعاست.

امروز که در آستان مبارک حافظ می‌نشینم و زانوی ادب بر خاکش می‌ساییم، باید بدانیم که او هنوز عاشقانه ما را می‌شناسد و اجتماع زمان را با اشعارش درمی‌نوردد. به راستی تنها خوانش گاه و بی‌گاه اشعار او نیست، که سخن او همچنان در گذرگاه پر گرد و غبار تاریخ، برای شما مردمان عزیز زمان، معنا می‌یابد و شما را نیز به رسیدن به انسان کامل ترغیب و تشویق می‌کند. امروز روزی است که بر تربت حافظ آمده‌ایم که بازخوانی مهرش را، با گرامی‌داشت این زمان داشته باشیم؛ چرا که امروز بیش از هر گاه دیگر، به مهرخواهی‌اش و عشقش نیازمندیم.

طایر دولت اگر باز گذاری بکند 

یار بازآید و با وصل قراری بکند

و امروز آفریدگار هستی‌بخش را سپاس که مقدر فرمود که بر ما حافظی ببخشاید که حافظه‌ی ما برای خدمت به مردم همیشه بیدار باشد و توفیقی دهد تا بتوانیم خدمت‌گذار مردم باشیم به مهر.

 خوش آمد و شادباش ما را از سومین حرم اهل‌بیت، شاهچراغ و بارگاه حافظ پذیرا باشید؛ که خوش‌باشی و مهرورزی، نشان حافظ است و مردمان دیار حافظ.

پاس می‌دارم همه کسان و دستگاه‌هایی همچون استانداری فارس، کرسی حافظ‌پژوهی، شرکت دانش‌بنیان ابردراک، دانشگاه شیراز، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز فارس، شهرداری شیراز، شورای اسلامی شهر شیراز، اداره کل آموزش و پرورش استان فارس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس، مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس که ما را در برگزاری این آیین همراهی کردند.

 

۲۱ مهر ۱۴۰۰ ۲۳:۱۶
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید