اخبار

#شیراز_پایتخت_کتاب_ایران

برگزاری آیین بزرگداشت حافظ در خنج

برگزاری آیین بزرگداشت حافظ در خنج
حافظ شاعر زندگی است و حافظ با شادی و نشاط و شاد زیستن رابطه تنگاتنگی دارد و نیاز امروز جامعه ما هم نشاط اجتماعی و شاد زیستن است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ این مراسم به همت موسسه خیریه و خدمات اجتماعی احسان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خنج  با حضور فرماندار ، شهردار ، روسای ادارات ، اعضای شورای شهر، فرهیختگان ، شاعران و ادب دوستان در محوطه باز  پارک بانوان شهرداری خنج و با رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردید .

 عبدالله حقیری فرماندار خنج در این مراسم ضمن تشکر و قدر دانی از برگزارکنندگان مراسم گفت: حافظ این عاشق دردی کش ادب پارسی چنان جانانه بر آسمان ادب و آوازه ایرانی می درخشد که گویی حافظه همیشگی ذهن و زبان، فرهیختگی و فرزانگی این سرزمین شده است.  فغان شیداگونه حافظ علیه ناراستی و تزویر گهربارترین کرشمه کلام در ادبیات و فرهنگ بی نظیر ایرانی و اسلامی است که تلالو بی مثال آن دستاویز هنر و موسیقی بسیاری از هنرمندان و ادیبان سخن گردیده است. پاسداشت نام این هنرآفرین ایران زمین که به حق حافظه همیشگی فرهنگ و هنر ایرانی است را به همه  ادب دوستان تبریک می گویم . امیدوارم سحر کلام این شاعر بزرگ الگوی اخلاق، راستی و درستی برای ما همگان  باشد.

سپس محمد صادق میری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خنج در این مراسم گفت: حافظ شاعر زندگی است و حافظ با شادی و نشاط و شاد زیستن رابطه تنگاتنگی دارد و نیاز امروز جامعه ما هم نشاط اجتماعی و شاد زیستن است . سپس آقای میری در چهار مورد دیدگاه حافظ نسبت به زندگی شاد و پرنشاط بیان کردند: اول تاکید حافظ بر زندگی پر شور و نشاط در این سوی جهان

         چو بر روی زمین باشی توانایی غنیمت دان       ***       که دوران ناتوانی ها بسی زیر زمین دارد

دوم حافظ می فرماید محکم ترین و مطمئن ترین طریق همنشینی با خدا نگاه عاشقانه و درک محبت آمیز به اوست .

          در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن     ***         شرط اول قدم آن است که مجنون باشی

سوم دوری از ریا و دورنگی و خود بودن مورد ستایش حافظ قرار گرفته است زیرا که چنین حالتی آرامش روان را زیاد می کند و آزادگی نفس را تضمین می کند.

           فاش می گویم و از گفته خود دلشادم    ***        بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

چهارم راه دیگری که حافظ برای دستیابی به زندگی پرشور و نشاط پیشنهاد می دهد شستن چشم است از بد  دیدن و پرهیز از تاختن به حرمت دیگران ، پرهیز از خشونت و دشمنی است . اگر زندگی ارزشی دارد و اگر قرار است آدمی نزد خداوند از رتبه بلندی برخوردار شود راز آن در محبت به انسانهاست.

         منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن           ***       منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن

سپس استاد سیروس نوذری میهمان برنامه از غزل گفت که شعری عاشقانه است و برای اولین بار حافظ، غزل جدیدی می آورد و مسائل اجتماعی ، سیاسی، مسائل روز و محدودیت های اجتماعی را در غزل وارد می کند .

برنامه بعدی این مراسم شعر خوانی شاعرانی از شهرستان های شیراز ، قیر و کارزین و شاعران بومی خنج بود . از دیگر برنامه های این مراسم اجرای موسیقی توسط گروه آیین و تجلیل از شاعران و مهمانان برنامه بود.

۲۱ مهر ۱۴۰۰ ۱۷:۲۲
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید