اخبار

#شیراز_پایتخت_کتاب_ایران

پاسداشت غزلسرای مرهم زخم‌ها و دستگیر سختی‌ها

ادای احترام فرهنگواران فارس به لسان‌الغیب
همزمان با بیست و پنجمین یادروز حافظ، تعدادی از هنرمندان و فرهنگواران با حضور در آرامگاه لسان‌الغیب نسبت به این شاعر والامقام ادای احترام کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ حافظیه شیراز، بامداد امروز، پذیرای هنرمندان و فرهنگ‌وران شیرازی بود که همراه با صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، روح‌الله منوچهری، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان فارس و کوروش کمالی سروستانی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی شیراز بر آرمگاه لسان‌الغیب، خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، گرد آمده بودند. در این آیین، فرهنگ‌وران و هنرمندان، با گذاشتن دست‌گل یادبود، یادروز این سراینده مهر و دوستی را گرامی داشتند.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین، گفت: حافظ شیرازی با طبع پاک و بدیع خود، چندین هزار بیت ارزشمند و بلند را برای ما به جا گذاشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با یادآوری این سخن که سروده‌های وی، ما را به بالای عرش و آسمان برده است و با زیباترین عوالم و دقیق‌ترین احساسات آشنا می‌کند، افزود: غزل‌های حافظ، زخم‌های ما را مرهم و سختی‌های ما را دستگیر است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس سروده‌های لسان‌الغیب را آموزاننده بردباری در دشواری دانست و ادامه داد: در این سروده‌ها، گذشت، بخشش، نیکی و ازخودگذشتگی را می‌توان یافت و از آن بهره‌ها برد.

وی با اشاره به این که اشعار حافظ ما را به سوی سعادت حقیقی که عشق است، رهنمون می‌سازد، یادآور شد: امروز با گذر از بیست و پنجمین یادروز حافظ، امید داریم که بتوانیم حافظ را به جهانیان بیش از پیش بشناسانیم.

 

حافظیه پذیرای مسئولین استانی و کشوری در بزرگداشت حافظ شیرازی می‌شود

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با گرامی‌داشت یادروز خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، گفت: آیین هفته بزرگداشت حافظ شیرازی، امسال نیز همچون سال‌های پیش برگزار خواهد شد.

سهرابی ادامه داد: امسال، در این آیین، حافظیه، پذیرای مسئولین کشوری، استانی، فرهنگ‌وران و هنرمندان خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به برگزاری مجازی آیین بزرگداشت حافظ شیرازی در سال پیش، افزود: با افزایش واکسیناسیون و کاهش همه‌گیری کرونا در چند ماه گذشته، توانستیم هماهنگی‌ها را برای برگزاری این آیین در حافظیه انجام دهیم؛ هرچند برگزاری این آیین باز هم با پیروی از شیوه‌نامه‌های بهداشتی خواهد بود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس یادآور شد: امسال، آیین بزرگداشت حافظ شیرازی، در حافظیه با حضور مسئولین کشوری و استانی و همچنین نزدیک به 300 تن از فرهنگ‌وران و هنرمندان برجسته استان فارس، برگزار می‌شود.

گفتنی است پخش زنده این آیین نیز در شبکه تلوزیونی استان فارس و سامانه ابردراک برای دوست‌داران فرهنگ و ادب فارسی نیز پخش خواهد شد.

 

گزارش تصویری گلباران آرامگاه حافظ شیرازی

۲۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۵
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید