اخبار

#شیراز_پایتخت_کتاب_ایران

راه‌اندازی اتوبوس‌کتاب مسیر دانایی در شیراز

راه‌اندازی اتوبوس‌کتاب مسیر دانایی در شیراز
راه‌اندازی اتوبوس کتاب نیز که در محلات کمتربرخوردار شیراز تردد خواهد کرد، سرانه کتابخوانی مردم شیراز را افزایش می‌دهد و به پخش عادلانه خدمات می‌انجامد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ در ادامه رویدادهای روز آغازین هفته کتاب در شیراز، پایتخت کتاب ایران، در تعاملی بین‌دستگاهی، آیین تجهیز کتابخانه فرهنگسرای مرحوم زنده‌یاد استاد محمد بهمن‌بیگی با ۶هزار جلد کتاب تاریخی و ادبی در شهرک میانرود و اتوبوس کتاب با عنوان مسیر دانایی رونمایی شد.

در این آیین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این آیین گشایش گفت: با همیاری تمام دستگاه‌های اجرایی پایتختی کتاب ایران در سال ۱۳۹۹ به نام شیراز گره خورد که برنامه‌های متنوعی در پی آن با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار خواهد شد.

صابر سهرابی افزود: راه‌اندازی اتوبوس کتاب نیز که در محلات کمتربرخوردار شیراز تردد خواهد کرد، سرانه کتابخوانی مردم شیراز را افزایش می‌دهد و به پخش عادلانه خدمات می‌انجامد.

وی بیان کرد: با بهره‌برداری از اتوبوس کتاب، ۲هزار جلد کتاب به این مجموعه و هزار جلد کتاب نیز به کتابخانه فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی تا پایان سال داده خواهد شد.

شهردار شیراز نیز در این آیین با اشاره به اینکه بخشی از کتاب‌های اهدایی این کتابخانه از سوی خیر نیکوکار تامین شده است، اظهار کرد: اینکه کار خیر درگذشتگانمان دانایی و اندیشه باشد، اقدامی مبارک است و امیدواریم این اقدام آغاز راهی باشد برای جهت‌دهی به هزینه‌هایی که برای مجالس ختم و بزرگداشت از دست رفتگان خویش برگزار می‌کنیم.

حیدر اسکندرپور کتاب را منبعی مستند و مکتوب دانست که روشنایی و آگاهی را در جامعه توسعه می‌بخشد و بیان کرد: در این مسیر، راهی جز توسعه فرهنگ کتابخوانی نداریم.

وی همچنین اعلام کرد که در ماه‌های آینده با همکاری همه‌دست‌اندرکاران عرصه فرهنگ و هنر شیراز کتابخانه‌های دیگری نیز در پایتخت کتاب ایران راه‌اندازی خواهد شد.

شهردار شیراز با اشاره به توسعه فعالیت‌های عمرانی در شهرک میانرود بیان داشت: با توجه به اینکه تاکنون صدها میلیارد تومان برای راه‌اندازی مترو در این منطقه هزینه شده است و تا پایان امسال خط میانرود تا میدان امام حسین (ع) افتتاح خواهد شد؛ همچنین با در نظر گرفتن احداث پارک ۱۰ هکتاری در کنار رودخانه چنار راهدار و نیز برخورداری مردم منطقه از فرهنگسرای بهمن‌بیگی، دیگر نمی‌توان این منطقه را ناحیه کم‌برخوردار نام نهاد.

 معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این آیین با بیان اینکه بیش از ۲۸ برنامه متنوع تا پایان دوره پایتختی کتاب شیراز در شهریور ۱۴۰۰ از سوی این سازمان در حوزه ترویج کتابخوانی برگزار می‌شود، گفت: در هفته کتاب سال جاری ۱۱ کتاب با خط بریل برای نابینایان به کتابخانه آنان اهدا خواهد شد؛ همچنین ۱۴ کتاب در حوزه کودک به زبان انگلیسی و عربی ترجمه شده که در سامانه بوک‌کراسینگ بارگذاری خواهد شد و گردش این کتاب‌ها در سطح جهان آغاز می‌شود.

مرتضی جعفری افزود: پویش تاکسیرانان دوستدار کتاب نیز با تجهیز ۳۰ تاکسی شیراز به کتاب‌های تعاملی ادامه خواهد یافت.

او تجهیز کتابخانه فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی را ظرفیتی مطلوب برای یکی از مناطق کمتربرخوردار شیراز دانست و ابراز کرد: همچنین قرائت‌خانه این مجموعه با ظرفیت ۸۰ نفر که به‌صورت کاملا استاندارد طراحی شده، امروز در اختیار شهروندان فرهنگ‌دوست قرار می‌گیرد. 

معاون شهردار شیراز گردش کتابخانه سیار مسیر دانایی را نیز از دستاوردهای این مجموعه برشمرد و گفت: این کتابخانه که از فضایی ۲۰‌نفره برای پخش فیلم برخوردار است، در چهار منطقه محروم شیراز در گردش خواهد بود و در روزهای تعطیل در مسیر پیاده‌روی شهروندان قرار می‌گیرد.

گفتنی است آیین آغازین برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی هر سال در شهر پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود که امسال نیز این آیین همزمان با ۲۴ آبانماه، روز کتاب و کتابخوانی و سرآغاز بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در شیراز برگزار شد. این عنوان تا شهریور ۱۴۰۰ برای شیراز ماندنی شده است.

۲۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۳۹
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید