اخبار

#شیراز_پایتخت_کتاب_ایران

شیراز با برنامه‌های متنوع فرهنگی به استقبال هفته کتاب می‌رود

شیراز با برنامه‌های متنوع فرهنگی به استقبال هفته کتاب می‌رود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از آغاز عملیات اجرایی کتابخانه بزرگ شهر صدرا و رونمایی از اپلیکیشن قاصدک همزمان با بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در شهر شیراز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت و تاثیر هفته کتاب بر فرهنگ کتابخوانی در جامعه گفت: برگزاری این هفته طی ۲۷ سال گذشته با برنامه‌های متنوع و مختلف کتابی موجب شده‌است که به تمام مردم جامعه تلنگری زده شود تا کتاب را به‌عنوان دوست و مانوس در کنار خود احساس کنند.
 
وی افزود: در ماه‌های اخیر شیوع بیماری کرونا نیز اهمیت کتاب و کتابخوانی را دو چندان کرد و مردم بیشتر به سمت کتاب رفتند و فرصتی شد تا جایگاه کتاب بیش از گذشته ارتقاء پیدا کند.

عضو شورای سیاستگذاری بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهداف هفته کتاب توضیح داد:‌ تلاش داریم این موضوع را جا بیندازیم که ارزش کتاب و کتابخوانی به یک هفته نیست بلکه در همه ماه‌های سال است و این هفته زمانی است که فرهنگ کتابخوانی را تبیین کنیم و به گسترش آن کمک کرده بلکه یک درصد ساعت مطالعه مردم را افزایش دهیم.

سهرابی تاکید کرد: برگزاری این هفته اهمیت زیادی دارد و به‌نظرم تمام مسوولان، هنرمندان، پیشکسوتان و ورزشکاران باید به عنوان الگو برای جوانان ما درسی باشد و برای گسترش کتاب و کتابخوانی فعالیت کنند.

وی همچنین درباره برنامه‌های هفته کتاب شهر شیراز توضیح داد: با توجه به اینکه امسال شیراز پایتخت کتاب ایران شد یک هماهنگی کلی بین دستگاه‌های اجرایی و مسئولان استان ایجاد شد تا حدود ۲۷ برنامه متنوع در هفته کتاب برگزار شود که بخش عمده برنامه‌ها به دلیل بیماری کرونا مجازی و تعداد محدودی از آن‌ها فیزیکی و حضوری است.

سهرابی با اشاره به برخی از این برنامه‌ها عنوان کرد: آغاز عملیات اجرایی ساخت بوستان بزرگی به نام کتاب و کتابخوانی، افتتاح اتوبوس کتاب، آغاز عملیات اجرایی کتابخانه بزرگ شهر صدرا و مرمت از عمیات بازسازی کتابخانه شهید دستغیب برخی از این برنامه‌ها است.
 
 
وی ادامه داد:‌ اهدای کتاب به مدارس کم‌برخوردار شهر شیراز و اهدای کتاب به مناطق روستایی و عشایری، تقدیر از نویسندگان شهر شیراز که در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نقش داشتند و اجرای طرح سینما کتاب را نیز باید در فهرست این برنامه‌ها قرار داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه رونمایی از اپلیکیشن قاصدک با هدف دسترسی مجازی به کتابفروشی‌ها، کتابخانه‌ها و کافه کتاب‌ها یکی دیگر از برنامه‌های هفته کتاب است، گفت: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب شیراز با استفاده از این اپلیکیشن، تقدیر از ناشران و چاپخانه‌داران برتر استانی و اجرای نمایشنامه مجازی با موضوع کتاب نیز از برنامه‌های هفته کتاب شهر شیراز است.
به گفته سهرابی، همچنین قرار است در بلوار چمران میدانی با نام کتاب در شیراز نامگذاری شود و طرح تاکسی‌های دوستدار کتاب به صورت نمادین فعالیت خود را آغاز کنند.

وی راه‌اندازی چهار کتابخانه در چهار فرهنگسرای بهمن‌بیگی، علوی، شهروند و کارآفرین شهر شیراز را دیگر برنامه این هفته معرفی کرد و افزود: نصب اِلمان کتاب در شیراز، طرح ورزشکاران کودک دوستدار کتاب، طرح آتش‌نشانان دوستدار کتاب، رونمایی از دانشنامه زنان نامدار شیراز و اجرای طرح سفیر کتاب در مناطق شهری و روستایی نیز در برنامه‌های این هفته است.

سهرابی با اشاره به برگزاری مسابقه مجازی کتابخوانی و طرح ۶۰ ثانیه اخبار کتاب در صدا و سیما به صورت روزانه گفت: رونمایی و نقد مجازی کتاب‌های نویسندگان شیراز، تقدیر از خادمان کتاب و کتابداران کتابخانه‌های شیراز با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی، رونمایی از ۵ کتاب‌ صوتی ویژه نابینایان، راه‌اندازی تور مجازی بازدید از کتابخانه‌های فعال و اجرای سرود همگانی مجازی با موضوع کتاب نیز در این فهرست قرار دارند که همزمان با هفته کتاب اجرا می‌شوند.

بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می‌شود.

۱۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۶:۳۸
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید