اخبار

#شیراز_پایتخت_کتاب_ایران

تاکید هیات نظارت بر مطبوعات بر رعایت و توجه به مفاد بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات

تاکید هیات نظارت بر مطبوعات بر رعایت و توجه به مفاد بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات
اعضای هیات نظارت بر مطبوعات ضمن قدردانی ازعملکرد مسئولانه و روشنگرانه رسانه‌ها در قبال رخدادها و مسائل مبتلابه کشور، بر لزوم رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات در شرایط کنونی تاکید کردند.

به گزارش دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات، سیدعلاءالدین ظهوریان، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از بررسی عملکرد رسانه ها و موضوعات نظارتی و هدایتی و نیز رسیدگی به در خواست صدور مجوز فعالیت رسانه های مکتوب و الکترونیک در جلسه امروز هیات نظارت بر مطبوعات خبر داد و گفت: اعضای هیات محترم نظارت بر مطبوعات ضمن قدردانی ازعملکرد مسئولانه و روشنگرانه رسانه‌ها در قبال رخدادها و مسائل مبتلابه کشور، بر لزوم رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات در شرایط  کنونی تاکید کردند.

 دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت: در جلسه مورخ 28 مهر 99 ضمن طرح تقاضاهای صدور مجوز نشریات، موضوعات نظارتی در حوزه رسانه‌های مکتوب و برخط، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. به گفته وی، در این جلسه و در راستای بررسی ویژه گزارش رصد عملکرد محتوایی و حرفه‌ای رسانه‌ها، اعضای محترم هیات نظارت بر مطبوعات با توجه به اهمیت جایگاه وعملکرد رسانه ها در حفظ  کیان و تامین منافع ملی و نیز ایجاد و تقویت همدلی در میان جامعه و ارکان و قوای کشور، بر لزوم رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و مراقبت و جلوگیری از بروز رفتارهای مغایر با اصول اخلاق حرفه ای در رسانه ها و هر گونه توهین و افترا به افراد و مقامات عالی رتبه کشور ابرام و تاکید کردند. 

وی همچنین تصریح داشت: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات از عملکرد مسئولانه قاطبه رسانه‌های کشور در انجام رسالت و وظايف معمول و حرفه‌ای خود و نقد راهگشای مسائل در جهت تنویر افکار عمومی، تشکر و قدردانی کردند.

مطابق ماده ۶. «نشریات جز درمورد اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی که دراین فصل مشخص می شوند آزادند»:

۱. نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند.

۲. اشاعه فحشا ومنکرات و انتشار عکس ها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی.

۳. تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر.

۴. ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، به ویژه ازطریق طرح مسائل نژادی و قومی.

۵. تحریص و تشویق افراد و گروهها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج .

۶. فاش نمودن وانتشار اسناد و دستورها و مسایل محرمانه، اسرار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نقشه و استحکامات نظامی، انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی ومحاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی بدون مجوز قانونی.

۷. اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید.

۸. افترا به مقامات، نهادها، ارگانها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.

۹. سرقتهای ادبی و همچنین نقل مطالب از مطبوعات و احزاب و گروههای منحرف و مخالف اسلام( داخلی و خارجی) بنحوی که تبلیغ از آنها باشد.(حدود موارد فوق را آیین نامه مشخص می کند)

تبصره ـ سرقت ادبی عبارت است از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته های دیگران به خود یا غیر، ولو بصورت ترجمه.

۱۰. استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) درتصاویر ومحتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات وتجملات نامشروع و غیرقانونی، طرح مطالب موجب تضاد میان زن و مرد از طریق دفاع غیر شرعی از حقوق آنان.

تبصره ـ متخلف از موارد مندرج دراین ماده مستوجب مجازاتهای مقرر درماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی خواهد بود و درصورت اصرار مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه می باشد.

۱۱. پخش شایعات و مطالب خلاف واقع ویا تحریف مطالب دیگران.

۱۲. انتشار مطلب علیه اصول قانون اساسی.

۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۱۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید