اخبار

دبیر تخصصی و داور بخش شعر نخستین دوره جایزه کتاب سال فارس:

بدون مطالعه، کتاب، دانش و فهمیدن هیچ ملتی در هیچ کجای تاریخ به هیچ جا نرسیده است

دبیر تخصصی و داور بخش شعر نخستین دوره جایزه کتاب سال فارس: بدون مطالعه، کتاب، دانش و فهمیدن هیچ ملتی در هیچ کجای تاریخ به هیچ جا نرسیده است
خالصی با اشاره به اینکه وضعیت کتاب و کتابخوانی دچار مشکلاتی بود و گرفتار کرونا هم شدیم و «عروس خوشکل بود آبله هم در آورد»، گفت: بدون مطالعه، کتاب، دانش و فهمیدن هیچ ملتی در هیچ کجای تاریخ به هیچ جا نرسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ «محمدرضا خالصی»، در آیین پایانی نخستین دوره جایزه کتاب سال استان فارس که در سالن «مهر» تالار حافظ شیراز برگزار شد، گفت: بدون مطالعه، کتاب، دانش و فهمیدن هیچ ملتی در هیچ کجای تاریخ به هیچ جا نرسیده است.

دبیر تخصصی و داور بخش شعر نخستین دوره جایزه کتاب سال فارس با اشاره به اینکه وضعیت کتاب و کتابخوانی، دچار مصیبت است و وضع نشر، مطالعه و نویسندگان هم می بینیم، تاکید کرد: اگر قرار است فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی رشد پیدا کند راهی جز مطالعه و افزایش اندیشه نداریم.

وی با اشاره به سابقه ایران و فارس در کتاب و کتابخوانی در زمان های گذشته، تاکید کرد: قرن طلایی اسلامی قرن چهارم است و تمدن ایرانی اسلامی در بسیار درخشان بوده است.

خالصی با یادآوری این مطلب که موضوع جایزه کتاب سال خیلی خوب است و باید دبیرخانه این جشنواره راه اندازی شود تا با تغییر مدیریت این کار تعطیل نشود، یادآور شد: 500 جلد، سقف چاپ کتاب در کشور 90 میلیون نفری یک کاریکاتور بدون شرح و یک فاجعه است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کتاب و کتابخوانی دچار مشکلاتی بود و گرفتار کرونا هم شدیم و آن هم مصداق ضرب المثل «عروس خوشکل بود آبله هم در آورد» است و البته مشکلات اقتصادی و اجتماعی هم شاهدیم، تاکید کرد: در این دوره از جشنواره یک هزار و 119 جلد کتاب به دست ما رسید که آمار ما با آمار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نزدیک بود.

خالصی با اشاره به اینکه 272 اثر برای شعر به این جشنواره رسید که نشان می دهد که نبض شعر کلاسیک در شیراز بیشتر می زند، افزود: 142 جلد کتاب در بخش پژوهشی، 148 جلد کتاب در بخش داستان، 272 جلد کتاب در بخش شعر، 68 جلد کتاب در بخش داستان نویسی، 64 جلد کتاب در بخش مذهبی، 71 جلد کتاب در بخش تاریخ، 132 جلد کتاب در بخش پزشکی و 230 مورد هم در علوم پایه به دست ما رسید.

وی با اشاره به اینکه از لحاظ کمیت کتاب وضعیت ما در کشور خوب است اما از لحاظ کیفیت مشکل داریم، در شهری که بزرگترین منبع تفکر جهان اسلام محسوب می شود، کیفیت کتاب ها، کیفیت شیراز نیست، یادآور شد: البته مشکلات کتاب و کتابخوانی، حق التالف، هزینه های چاپ و نشر را هم می دانیم از آن مطلع هستیم.

دبیر و داور نخستین دوره جایزه کتاب سال فارس با اشاره به اینکه نقش پیشکسوت های اهل قلم را می بینم و این نشان می دهد هنوز «دود از کنده بلند می شود»، تاکید کرد: باید جشنواره آسیب شناسی شود چرا که در بخش کتاب های مذهبی ده ها بار کتاب ها را با استاد «کاکایی» برگ زدیم اما نتوانستیم یک کتاب در خور شایسته تقدیر معرفی کنیم.

وی پیرامون انتخاب داوران هم گفت: حق شیراز نیست که داور را از غیر از شیراز بیاوریم، شیراز عالم، دانشمند، نویسنده و شاعر دارد و این افتخار ندارد که من با این فرهیختگان نمی توانم داور از دیگر نقاط ایران بیاورم.

دبیر و داور نخستین دوره جایزه کتاب سال فارس با اشاره به اینکه ما در بحث ویراستاری لنگ می زنیم امروز ویراستار حرفه ای در فارس نداریم، افزود: ناشرین بحث صفحه آرایی کتاب ها را رعایت نکردند البته ما این دو مورد را در داوری ها لحاظ نکردیم.

وی اظهار کرد: شیراز باید برای همیشه پایتخت کتاب و فرهنگی جهان اسلام بماند، که این موضوع در زمان های دور بوده است و نیاز است فرهنگ وران و فرهیختگان و سازمان های فرهنگی در این راستا کمک کنند.


آیین پایانی جایزه کتاب سال فارس/ رضا خالصی/ عکس: علی روزیطلب
آیین پایانی جایزه کتاب سال فارس/ رضا خالصی/ عکس: علی روزیطلب
۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ۲۰:۰۳
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید