اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

هنرمندان فارس از دهه کرامت، برای ارائه هنرهای آیینی به جهان استفاده کنند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: هنرمندان فارس از دهه کرامت، برای ارائه هنرهای آیینی به جهان استفاده کنند
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: دهه کرامت و روز بزرگداشت شاهچراغ (ع) از جمله فرصت‌های ارزشمندی است که فرهنگوران و هنرمندان این استان به ویژه در زمینه هنرهای آیینی می‌توانند، رشد و شکوفایی هنری خویش را به جهان عرضه کنند و ما نیز در این حوزه از آنان حمایت و پشتیبانی خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ صابر سهرابی، یکشنبه در هفتمین روز از دهه کرامت بیان داشت: شیراز، چلچراغ فرهنگ، ادب و هنر ایران، از آن روز که متبرک به وجود احمد بن موسی شاهچراغ (ع) شد، جایگاه ویژه‌ای در جهان اسلام یافت، جایگاهی که از آن بزرگانی چون علامه جلال‌الدین دوانی، ملاصدرای شیرازی و ابوحیان توحیدی و در عصر حاضر بزرگانی همچون شهید آیت‌الله دستغیب، شهید آیت‌الله ربانی شیرازی و آیت‌الله محلاتی پرورش یافته‌اند.

وی افزود: همچنین برای تداوم برنامه‌های دهه کرامت در فارس و شیراز، می‌توان با همراهی بنیاد فرهنگی هنری امین ولایت ،سازوکاری عالمانه و محققانه بر بستر فرهنگ و هنر تعریف کرد که اجرای آن در تمام فصول سال تداوم یابد.

سهرابی اضافه کرد: بنیاد فرهنگی هنری امین ولایت، با هدف گسترش فرهنگ ناب محمدی، ایجاد جریان مستمر معارف اهل‌بیت (ع) و با بهره‌گیری از ابزارهای فرهنگی، هنری و با استفاده از سینما و فضای مجازی با خلق آثار شاخص، مروج بسیار ارزشمند اندیشه اسلامی در این ایام خواهد بود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس گفت: راه‌اندازی بنیاد بین‌المللی امین ولایت که بر اساس فعالیت‌های فرهنگی و هنری و جریان‌سازی فرهنگ اهل بیت (ع) در کشور استوار است، با استعانت از پرتو انوار مقدس صاحبانش راه‌اندازی شده و مسوولیت دبیرخانه آن بر دوش کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است.

سهرابی، از کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد فارس به عنوان بازوانی توانمند و مردمی برای برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان یاد کرد و افزود: در دهه کرامت امسال در بیش از یک هزار و ۲۰۰ مسجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری برگزار شده و تا پایان این دهه، بیش از ۱۵۰ برنامه متنوع فرهنگی و هنری دیگر در سراسر فارس اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: اهدای بسته‌های کمک‌معیشتی به نیازمندان از دیگر برنامه‌هایی است که از سوی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در استان فارس آغاز شده است.

از یکم ذیقعده سالروز تولد حضرت معصومه (س) تا یازدهم ذیقعده ولادت حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (ع) به عنوان دهه کرامت نام نهاده شده و روز ششم ذیقعده که در میانه این دهه قرار دارد به عنوان روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی‌الکاظم شاهچراغ (ع) نامگذاری شده است.

۸ تیر ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰
پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید