اخبار

تشریح جزئیات برگزاری هجدهمین دوره آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن 20 آبان‌ماه اعلام شد

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن 20 آبان‌ماه اعلام شد
صابر سهرابی دبیر شورای فرهنگ عممی استان با اشاره به برگزاری هجدهمین دوره آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن به تشریح جزئیات بیشتری از این آزمون پرداخت و گفت: این آزمون در دو بخش کتبی و الکترونیکی به‌همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، صابر سهرابی، به تشریح جزئیات بیشتری از هجدهمین دوره آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در سال جاری پرداخت و گفت: ثبت‌نام در این آزمون از 20 آبان‌ماه جاری آغاز می شود.

وی افزود: این آزمون در دو بخش کتبی و الکترونیکی به‌همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به‌صورت همزمان سراسری در تمام نقاط استان فارس برگزار می‌شود.

سهرابی هدف از اجرای این آزمون را سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مؤسسات و مراکز قرآنی کشور، ایجاد انگیزه در میان عموم مردم جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان برای فراگیری معارف قرآن و عترت،‌ راهبری آموزش های قرآن و عترت در مؤسسات و مراکز قرآنی، شناسایی و معرفی نخبگان و استعداد های درخشان قرآنی به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان و به‌روز رسانی و تکمیل بانک جامع اطلاعات قرآنی در رشته‌های مختلف آموزش قرآن و عترت عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: این آزمون در 4 گروه امتحانی و 15 رشته شامل گروه مفاهیم و ترجمه قرآن، گروه معارف اهل بیت(ع) گروه حفظ قرآن و گروه آموزش‌های الکترونیک برگزار می‌شود.

وی گفت: گروه مفاهیم و ترجمه قرآن شامل رشته‌های تفسیر سوره بقره از کتاب تفسیر نمونه و ترجمه و درک معانی سوره بقره از مصحف شریف با ترجمه‌های متداول است و گروه معارف اهل بیت(ع) نیز شامل حفظ و ترجمه نهج‌البلاغه از 50 حکمت اول نهج‌البلاغه و خطبه 193 و حفظ و ترجمه صحیفه سجادیه و نیایش‌های امام سجاد(ع) از 10 دعای اول صحیفه سجادیه و مناجات خمس عشر بوده و گروه حفظ هم شامل 9 رشته حفظ جزء 30، جزء اول، سوره بقره، 5 جزء اول، 10 جزء اول، 15 جزء اول، 20 جزء اول، 25 جزء اول و حفظ کل از مصحف شریف است.

سهرابی یادآور شد: دو رشته سبک زندگی و سیره معصومین 1 و 2 در سامانه مجازی نورالمجتبی و روخوانی قرآن کریم در سامانه مجازی حامیم به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس زمان برگزاری آزمون رشته‌های الکترونیکی را روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، 25 و 26 دی‌ماه و آزمون رشته‌های کتبی را روز پنج‌شنبه، 3 بهمن‌ماه سال جاری اعلام کرد و گفت:‌  آزمون کتبی در تمامی شهرستان‌هایی که تعداد داوطلبان آن حداقل 30 نفر باشد،‌ برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در تمامی شهرستا‌‌ن‌ها فقط یک حوزه امتحانی وجود دارد، گفت: شرکت در تمامی رشته‌های آزمون برای همه داوطلبان مرد و زن، بدون هرگونه محدودیت سنی آزاد است.

سهرابی با تأکید بر اینکه هر داوطلب می‌تواند در هر گروه امتحانی تنها یک رشته را انتخاب کند، گفت: آزمون به صورت کتبی و الکترونیکی برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تأکید بر اینکه شرکت در آزمون کتبی برای عوامل برگزاری آزمون در استان‌ها و شهرستان‌ها ممنوع است، گفت: عوامل برگزاری آزمون در صورت تمایل می‌توانند در گروه رشته‌های الکترونیکی آزمون شرکت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه به‌جز رشته تفسیر سوره بقره در تمام رشته‌های آزمون که به‌صورت کتبی برگزار می‌شود،‌ افزود: علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام و دریافت کارت می‌توانند به پایگاه اینترنتی www.quranedu.ir مراجعه کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس میزان هزینه ثبت‌نام در این آزمون را 7 هزار تومان برشمرد و گفت: پس از اعلام نتایج آزمون، به برگزیدگان آزمون به قید قرعه جوایز نقدی اهدا می‌شود.

وی تأکید کرد: حد نصاب قبولی در هجدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در آزمون کتبی 70 و در آزمون الکترونیکی 80 است.

 

۱۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید