اخبار

مسابقات بین المللی عکاسی فرانسه؛ موفقیت بانوی لامردی

مسابقات بین المللی عکاسی فرانسه؛ موفقیت بانوی لامردی
دو مجموعه مستند اجتماعی راه یافته من به این دوره از مسابقات کنون شامل ۱۵ عکس و یک رزومه کاری ۴۰ عکسی است؛ با وجود اینکه ملیت در این جشنواره آزاد بود اما تعداد محدودی از شرق و اکثراً از اروپا و بریتانیا و غرب بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ نخستین ایرانی راه یافته به مسابقات بین المللی فتوژورنالیست شرکت canon در فرانسه نسرین عباسی بانوی لامردی است.

این دانشجو ارشد عکاسی میلان ایتالیا با اشاره به جشنواره ها و ورکشاپ های عکاسی شرکت های بزرگ دوربین سازی در جهان گفت: شرکت canon هر ساله در کشور فرانسه دوره فتوژورنالیست برگزار می کند و به 200 نفر برگزیدگان خود بورس کلی میدهد؛ که من نیز جزء آن 200 نفر برگزیده بودم.

نسرین عباسی ابراز داشت: در این مسابقه به برگزیدگان جهت ارائه آثار خود و دیدن آثار دیگر ژورنالیسم ها که بصورت نمایشگاه تصاویر در معرض دید عموم قرار میگیرد، ویزایی داده می شود؛ علاوه بر این عکاسان معروفی که حائز مقام برتر شده اند و کارای قوی داشتند ضمن کنفرانس دادن و ارائه کارهای خود، نکات آموزنده و درس های مستند اجتماعی خود را با دیگر عکاسان به اشتراک میگذارند.

نخستین بانوی عکاس ایرانی راه یافته به مسابقه canon با بیان اینکه ایرانی بودنش مانع از مشارکتش در این دوره از مسابقات نشده است تصریح کرد: دو مجموعه مستند اجتماعی راه یافته من به این دوره از مسابقات کنون شامل ۱۵ عکس و یک رزومه کاری ۴۰ عکسی است؛ با وجود اینکه ملیت در این جشنواره آزاد بود اما تعداد محدودی از شرق و اکثراً از اروپا و بریتانیا و غرب بودند.

 وی با بیان اینکه لامِرد فارس زادگاه مادری اش است با نیم نگاهی کوتاه بر بیوگرافی تحصیلی اش گفت: من شیراز متولد شده ام و دوره دبستان خود را در آنجا به اتمام رساندم؛ برای گذراندن دوران دبیرستان خود به لامرد که زادگاه مادری ام است برگشتم و در آنجا با ایمانی که توانایی خود در هنر داشتم گرافیک خواندم؛ پس از آن به دانشگاه شریعتی تهران رفتم و پس ۴ سال گرافیگ و عکاسی تبلیغات خواندن برای اخذ ارشدم در رشته عکاسی راهی میلان ایتالیا شدم.

 عباسی ادامه داد: از ۱۷ سالگی مراسمات مختلفی مانند محرم را عکاسی میکردم و آنچه باعث انگیزه در من شد موفقیت های پی در پی ام در مسابقات مختلف اعم از کشوری و استانی بود که این به نوبه خود برای من ایجاد انگیزه و رسیدن به باور توانستن شد.

دانشجو ارشد عکاسی میلان ایتالیا  فضای استرس برانگیز ژونالیسم را عامل روی آوری اش به عکاسی تبلیغات دانست و خاطرنشان کرد: هنوز عکسهای فضاهای دردناک جنگ و کشتار پیش چشمم هست؛ آنقدر صحنه های دردناک مثل فردی سر به دست یا کودکان کشته شده در فتوژورنالیست زیاد است که من بعد از دیدن چند نمایشگاه از آثار ژورنالیسم ها، این صحنه ها برایم عادی شده است در واقع دیگر آن درد یا حس بدی که اوایل بر من رخنه میکرد، برایم وجود ندارد و من گمان میکنم این نقطه ضعف عکاسی ژورنالیسم است.

این دانشجوی موفق ایرانی در پایان با تأکید بر اینکه  فتوژورنالیسم های شهروندی نمیتوانند مانعی بر سر کمرنگ جلوه داده شدن فتوژورنالیسم های حرفه ای شوند اذعان داشت: هر فرد حرفه ای از مقاطع پایین شروع به کار کرده تا اینکه توانسته است به رده حرفه ای برسد علاوه بر این سوژه های مهم تر به ژورنالیسم های قوی تر داده میشود به همین دلیل ژورنالیسم های خیابانی نمیتوانند مانعی بر سرراه دیده شدن ژورنالیسم های حرفه ای باشند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۵۴
پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید