اخبار

مدیران دستگاه های فرهنگی فارس عضو افتخاری کتابخانه های عمومی شدند/ مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس: دستگاه های هم خانواده امکانات را به اشتراک گذارند

مدیران دستگاه های فرهنگی فارس عضو افتخاری کتابخانه های عمومی شدند/ مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس: دستگاه های هم خانواده امکانات را به اشتراک گذارند
سومین نشست هم اندیشی دستگاه های هم خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان فارس با موضوع تشریح ظرفیت های دستگاه ها در حوزه ترویج کتابخوانی برگزار شد و به پیشنهاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بنا براین شد تا دستگاه های هم خانواده با در اختیار قرار دادن امکانات به هم، یکدیگر را تقویت کنند تا در این مسیر خروجی اینگونه نشست ها منجر به برنامه ها و فعالیت هایی کاربردی و تاثیر گذار در سطح استان شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛  صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی، علیرضا زینلی مدیرکل حج و زیارت استان فارس به همراه حجت الاسلام حسین امیدی رئیس دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان، سیداحمد نجفی مدیر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران شاخه فارس و نمایندگان اداره کل اقاف، صبح امروز 16 بهمن ماه در سومین نشست هم اندیشی دستگاه های هم خانواده ارشاد استان فارس به بررسی راه های همکاری در زمینه فرهنگی و هم افزایی بیشتر پرداختند.

دستگاه های هم خانواده امکانات را به اشتراک گذارند

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در سومین نشست هم اندیشی دستگاه های هم خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان فارس، به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس گفت: در این نشست ها به دنبال آن هستیم تا دستگاه های هم خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان فارس مشکلات و مسایل خود را بیان کنند و همه این دستگاه ها با ظرفیت هایی که دارند برای حل آن مشکلات و به حدقل رسانیدن مسایل، هم اندیشی و عمل کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ سهرابی ادامه داد: یکی از مسایلی که نهاد کتابخانه های عمومی سال هاست با آن دست و پنجه نرم می کند، مسئله زمین کتابخانه مرکزی است که بنده هم آن را پیگیری کرده ام و لازم است تا دوستان هم همکاری و در نشستی با استاندار فارس، آن را پی گیری کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: پیشنهاد می کنم همه دستگاه ها پیش از اجرای برنامه های خود، با سایر دستگاه های هم خانواده مطالب را مطرح کنند تا با هم افزایی، برنامه ها با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر و البته بصورت مشترک و با درج لوگوی دستگاه های هم خانواده انجام شوند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس با اشاره به موضوع پایتختی کتاب، خاطر نشان ساخت: یکی از برنامه های فرهنگی که برنامه های آن برای سال آتی تقریباً آماده شده است، تلاش همه مسئولان در زمینه پایختی کتاب است که سه دستگاه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه ها و کانون فرهنگی مساجد به عنوان مجری آن هستند و لازم است تا همه دستگاه های هم خانواده در این حرکت مهم فرهنگی ورود کنند تا بتوانیم سال آتی پایتختی کتاب را برای استان فارس به ارمغان بیاوریم.

وی تأکید کرد: دستگاه های هم خانواده با در اختیار قرار دادن امکانات به هم، یکدیگر را تقویت کنند تا در این مسیر خروجی اینگونه نشست ها منجر به برنامه ها و فعالیت هایی کاربردی و تاثیر گذار در سطح استان شوند.

مسئولان فرهنگی استان هرچه بیشتر با ظرفیت های کتابخانه های عمومی آشنا شوند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، نیز در این دیدار با اشاره به اینکه سومین دیدار مدیران دستگاه های هم خانواده ارشاد به مناسبت سالروز تأسیس نهاد، به میزبانی مجموعه کتابخانه های برگزار شده است، گفت: 17 اسفندماه پانزدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور است و این فرصتی است که مسئولان فرهنگی استان هرچه بیشتر با ظرفیت های کتابخانه های عمومی آشنا شوند.

روح الله منوچهری با بیان اینکه این نهاد از سال 1382 از بدنه وزارت ارشاد جدا شد و به عنوان نهاد عمومی غیردولتی تبدیل شد، به پیشینه کتابخانه های عمومی در استان فارس اشاره کرد و افزود: کتابخانه عمومی شهید دستغیب نختسن کتابخانه عمومی استان فارس است که در شال 1329 با کمک های مردمی به بهره برداری رسید. کتابخانه عمومی شهید دستغیب ارزش بسیاری دارد اما چیزی که این کتابخانه را تمایز می کند،  بخش نشریات فوق العاده آن است که در سطح ملی و بین المللی دارایب اهمیت است.

منوچهری اضافه کرد: ساختمان این کتابخانه به بازسازی نیاز دارد و ما برنامه ریزی هایی رای بازساری آن انجام داده ایم که امیدواریم این کاز از سال آینده اجرایی شود.

منوچهری با تصریح اینکه در دهه  ۱۳۴۰ در پنج شهرستان فارس کتابخانه افتتاح شد، خاطرنشان کرد:  در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ۳۴ کتابخانه در فارس بود اما  امروز تعداد آنها به ۲۳۴ رسیده و فارس از نظر تعداد کتابخانه های نهادی رتبه اول را در کشور دارد. افزون بر این از سال جاری صدور مجوز ایجاد کمپ و سالن مطالعه عمومی نیز به کتابخانه های عمومی واگذار شده است.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی فارس به نیاز توسعه زیرساخت کتابخانه ها در استان اشاره و بیان کرد:  علی رغم وجود بیشترین کتابخانه در استان، به دلیل گستردگی و جمعیت این استان، فارس به افزایش سرانه زیربنایی کتابخانه دارد. کتابخانه های عمومی فارس به ویژه شهر شیراز ، عمدتا کوچک است و امکان خدمات دهی همزمان به همه مخاطبان را ندارد و این انجام برنامه را با مشکل مواجه می کند.

منوچهری به شاخص های ارزیابی وضعیت کتابخانه های عمومی اشاره و عنوان کرد: در زمینه پنج شاخص کتابخوانی هنوز فاصله زیادی تا چشم انداز داریم. چیزی که ثابت شده در مناطقی که زبرساخت ها بهتر باشد، سرانه مطالعه، اعضا و دیگر شاخص ها بهتر خواهد بود.  

منوچهری با تاکید بر اینکه انتظار است که دستگاه های هم خوانده به توسعه زیرساخت ها کتابخانه های عموم کمک کنند، گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس چندین پروژه کتابخانه ای را در دست دارد همچنین اداره کل اوقاف نیز در یافتن زمین کتابخانه مرکزی همکاری مطلوبی داشته است. انتظار ما این است که دیگر دستگاه ها نیز از ظرفیت های خود ردر اه توسعه زیرساخت ها، تبلیغ کتابخانه ها و ترویج فرهنگ مطالعه همکاری کنند

وی خاطرنشان کرد: برای ارتقای شاخص ها، برنامه های فرهنگی و ترویجی گوناگونی در سطح کتابخانه ها رقم می خورد، هم در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی و هم نهادینه کردن کتاب از کودکی توانستیم. نتیجه مثبت این برنامه افزایش اعضای کتابخانه های عمومی بوده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با بیان ایجاد کتابخانه در بیست شهر استان فارس فاقد کتابخانه عمومی در استان، اولویت برنامه های این اداره است، اضافه کرد: مهم ترین مشکل مجموعه کتابخانه های عمومی، بحث زمین کتابخانه مرکزی است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

گفتنی است پس از این گفت وگو، مسئولان و نمایندگان دستگاه های هم خانواده ارشاد در استان فارس درخصوص مسائلی همچون اعلام برنامه های مشترک، استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه ها در راستای اهداف مشترک، هم افزایی بیشتر در حوزه های ادبی، هنری، حج، کتاب و کتابخوانی و  امور وقف، برنامه ریزی با توجه به نیازهای روز جامعه، جلوگیری از هم پوشانی در ارگان، همکاری تمامی دستگاه ها به  لحاظ مادی و معنوی در برنامه های دیگر دستگاه ها، ایجاد تیم کارشناسی برای انجام موارد پژوهشی، شفاف سازی ماهیت و فعالیت های این دستگاه ها برای مردم و استفاده از رسانه ها برای ایجاد گفتمان، و نقد و اطلاع رسانی و... به اتفاق نظر رسیدند.

در پایان نیز مسئولان علاوه بر حضور در کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز، عضو افتخاری کتابخانه های عمومی شدند. در این بازدید از بخش های مخزن، بخش غلامحسین اولاد، بخش کودک، بخش نابینایان کتابخانه استودیوی ویژه تولیذ کتاب های صوتی روشندلان، بخش نسخ خطی، سالن مطالعه، سالن کنفرانس کتابدار بازدید شد.