اخبار

اجرای تئاتر پنهان «س ب ک باران» در شیراز

اجرای تئاتر پنهان «س ب ک باران» در شیراز
«س ب ک باران» به طراحی و کارگردانی محمد حسین نعمتی پنجشنبه ۲۵ مرداد جاری در شیراز اجرا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در این اثر که با عنوان «تئاتر پنهان» اجرا می شود، مهدی حسینی(دستیار)، سعید آذری(تصویر بردار)، غلامعلی حسینی(تدوین) حضور دارند.

به گفته طراح و کارگردان این اثر، یکی از گونه های تئاتر خیابانی تئاتر پنهان هست که اگر بخواهیم آن را به صورت خلاصه تعریف کنیم؛ تئاتری هست که به ظاهر تئاتر نیست.

محمد حسین نعمتی افزود: در این گونه کارها؛ مخاطب تآثیر میپذیرد اما ممکن است اصلا متوجه نشود که این اتفاقی که شاهد آن بوده تئاتر بوده و یا در آخر متوجه می شود.

وی در ادامه عنوان کرد: در واقع به عقیده ما تئاتر در ذهن مخاطب شکل میگیرد نه در جلوی چشمان او؛ س بُ ک باران یک تئاتر پنهان هست با موضوع جامعه طبقاتی و شکافی که ایجاد شده و جامعه ای که به دو دسته ( فرودست و فرادست) تقسیم شده است.

نعمتی یادآور شد: بازیگران این تئاتر همگی در قالب فال فروش و اکثرآ آنان خردسال هستند در حالیکه مخاطب اصلی ما طبقه بورژوا(فرادست) است؛ در واقع افرادی از طبقه کارگر و فرودست به استقبال این طبقه میرود و حامل حرف و پیامی ساده اما فراموش شده است.

کارگردان تئاتر خیابانی «س ب ک باران» عنوان کرد: فال فروش های ما به ظاهر به مخاطب خود فال میفروشند اما اینجاست که مخاطب سوپرایز میشود،زیرا که وقتی مخاطب فال را باز میکند اولین جمله ای که میخواند این است:(این یک فال نیست؛... شاید هم باشد) ودر ادامه آن جمله ای را میخواند با این مضمون که ما انسان ها برابر به دنیا آمده ایم اما نابرابر زندگی می کنیم.

وی ادامه داد: حال طبقه فرو دست تلاش دارد که ذهنیت طبقه فرادست را قلقلک کند و دارد تجربه می کند تا ببیند چقدر موفق است، شاید هم نباشد؛ به هرحال علاقه شخصی من تئاتر خیابانی است و تلاش بر این است که گونه های مختلف آن را تجربه کنم و با ارائه آن کمی در شناساندن گونه های مختلف تئاتر خیابانی سهیم باشم.

این کارگردان نمایش های دوبرادر، مطبوعات مطبوع نیست( با ۸۰ پرفورمر)، مجسمه خشکسالی( با ۵۵ پرفورمر)، گردابی چنین هایل، خاک وآتش، نور آب، بینوایان، آی مردم پراید نخرید، چندین نقالی و پرده خوانی و... که همگی گونه های مختلف از تئاتر خیابانی و پرفورمنس هست را در کارنامه خود به عنوان کارگردان دارد که در آینده نه چندان دور با پرفورمنس پچ، پچ، پچ، پچ. حاضر می شود.

۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید