• اخبار

تندیس بخش تئاترنویسی نهمین جشنواره‌ ملی تئاتر مونولوگ دانشگاه هنر در دستان یک خوش شانس

تندیس بخش تئاترنویسی نهمین جشنواره‌ ملی تئاتر مونولوگ دانشگاه هنر در دستان یک خوش شانس
نهمین جشنواره ملی تئاتر مونولوگ دانشگاه هنر که از هفته‌ی گذشته در تهران آغاز به کار کرده بود به ایستگاه آخر رسید و جایزه‌ی اول بخش تئاترنویسی آن شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی به سعیدرضا خوش‌شانس، نویسنده، پژوهش‌گر و مترجم تئاتر رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، این جشنواره‌ی دانشگاهی که سالانه به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزرات علوم و دانشکده‌ی سینما، تئاتر دانشگاه هنر تهران برگزار می‌شود امسال با 16 اثر در بخش صحنه‌ای و تعدادی در بخش بداهه‌پردازی در هفته‌ی گذشته کار خود را آغاز کرد و با اعلام برگزیدگان کار خود را پایان داد.

هئیت داوران بخش تئاترنویسی این جشنواره متشکل از سرکار خانم زهرا خسروی، دکتر رفیق نصرتی و احسان عرفانی از میان 61 اثر 9 اثر را به عنوان نامزدهای دریافت تندیس بخش تئاترنویسی این جشنواره معرفی کردند که در نهایت تندیس و دیپلم افتخار اثر برگزیده‌ی این جشنواره به تئاترنوشت «در کنج جمجمه، جایی که خواب لانه می‌کند» به ننویسندگی سعیدرضا خوش‌شانس، نویسنده‌ی پرکار شیرازی رسید.

سعیدرضا خوش‌شانس، نویسنده، تئاترنویس، مترجم و مدرس دانشگاه که متولد 1365 در شیراز است از رشته‌ی ادبیات نمایشی فارغ التحصیل شده است و تا کنون نوشتن بیش از 20 عنوان تئاتر و نمایش را در کارنامه‌ی خود دارد. این نویسنده و مترجم که امسال توانست جایزه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی جشنواره‌ی مونولوگ دانشگاه هنر را از آن خود کند با نمایشنامه‌ی تازه‌اش «اوراد بادهای وحشی سرکش» برای دریافت تندیس جشنواره‌ی ملی تئاترنویسی صنعت نفت جنوب نیز نامزد شده است. او جوایزی از جمله جایزه‌ی کانون ملی متنقدان تئاتر، جایزه‌ی نمایشنامه‌نویسی جشنواره‌ی بین‌الملی تئاتر مبارک (یونیما) و چندین جوایز ملی و بین‌المللی را در کارنامه‌ی خود دارد. آثار او «از یونان باستان تا جون آدمیزاد»، «گاوچران‌های مفرغی»، «یلدای سیما و رویا»، «پره‌ی پروانه‌ی پولادی» به اقبال مخاطبان و منتقدان روبرو بوده است.

در کنج جمجمه جایی که خواب لانه می‌کند، آخرین نوشته‌ی او به صورت مونولوگ است که در مهر و آبان 1396 به اتمام رسیده است. این اثر نوشته‌ای است که با نگاهی دگرگون به وضعیت انسان در جامعه‌ی معاصر ایران می‌پردازد. این اثر که از خط روایی کلاسیک یا پنج‌پرده‌ای پیروی نمی‌کند بر مبنای راهبردهای نویسنده مدام از فضایی به فضای دیگر در مکان و زمانی‌ دیگر مهاجرت می‌کند و سیال است. از این رو می‌توان  معتقد بود که نویسنده در این اثر به مشقی پرداخته که شاید حاصل کار را نوشته‌ای در حوزه‌ی ادبیات دراماتیک جریان سیال ذهن یا ادبیات سوررئالیستی دانست. در تمام آثار این نویسنده خواب، کابوس، رویا، افسانه و جادو از مهمترین تم‌ها و موضوعاتی است که به چشم می‌آید. جنبه‌ی دیگر آثار این نویسنده زبان و راهبردهای او در حوزه‌ی ادبیات است که می‌تواند به خودی خود دارای سبکی مستقل و طرفه باشد.

در کنج جمجمه جایی که خواب لانه می‌کند یک مونولوگ است در سه (بازی) پرده که مخاطب را در آستانه‌ی قضاوت رویا و واقعیت قرار می‌دهد. در این اثر شخصیت نمایش که فرهاد منجزی نام دارد از خواب به خواب دیگر می‌رود و در هر خواب شخصیت تازه‌ای می‌یابد. این سه شخصیت در جایی در زندگی حقیقی هر یک هم هم مرتکب خیانت‌هایی شده‌اند و این کابوس‌ها تا جایی ادامه می‌یابد تا این که در می‌یابیم هر سه نفر یکی هستند. ساختار دراماتیک این اثر تجربه‌ی تازه‌ی در نگارش مونولوگ فارسی به شمار می‌آید به طوری که معمولا مونولوگ‌های فارسی تنها در یک پرده نوشته می‌شوند در حالی که در کنج جمجمه جایی که خواب لانه می‌کند درامی در سه پرده است.

مونولوگ یا تئاتر تک نفره به اثری گفته می‌شود که برای اجرا یا بازی یک شخصیت بر صحنه نوشته می‌شود. این آثار چنان که از نام آن پیدا است از ترکیب دو واژه‌ی مونو (به معنی یک) و لوگ (به معنی کلام) ساخته شده که نشان می‌دهد در آن تنها یک نفر در مکان و زمانی منطقی به تنهایی سخن می‌گوید و گویی شنونده‌ای پنهان از نظر یا غایب در صحنه حضور دارد. این نوع نوشتار نمایشی در اروپا پس از جنگ دوم جهانی به اوج شکوفایی خود رسید چرا که در زندگی واقعی به خاطر جنگ، افسردگی، فقر و بیماری مردم یا حوصله‌ی معاشرت‌های چند نفره را نداشتند یا شبکه‌های خانوادگی خود را از دست داده بودند. از این رو هنرمندان به شیوه‌ی دراماتیک مونولوگ یا تک‌نفره روی آوردند که در آن شخصیت‌های عاصی و افسرده یا شیدا و طاغی با خود زیر لب مثل دیوانگان تنها سخن می‌گفتند.

جشنواره‌ی ملی تئاتر مونولوگ دانشگاه هنر، جشنواره‌ای است که هر ساله به آثار دراماتیک نوشته‌ شده در این گونه‌ی نمایشی توجه می‌کند و آثاری را بر می‌گیزند. این جشنواره امسال آثار برگزیده‌ی این جشنواره را در قالب یک کتاب الکترونیک منتشر کرده که در نرم افزار کتاب‌خوانی «طاقچه» که بر روی گوشی‌های تلفن هوشمند یا کامپیوترهای شخصی قابل نصب و اجرا است، در دسترس است.   

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۰۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500