• اخبار

انتشار «سنتورنامه» استاد شناسا

انتشار «سنتورنامه» استاد شناسا
مسعود شناسا، هنرمند سنتورنوازی ایران از انتشار کتاب «سنتورنامه» و آلبوم «سرگذشت» خبر داد؛آلبوم «سرگذشت» برای سنتور و کوارتت زهی به زودی منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، این هنرمند و استاد سنتور عنوان کرد: «سنتورنامه» حاصل 40 سال آموزش به شاگردانم از دوره مبتدی تا عالی است.

وی، اظهارکرد: در این 40 سال من به همه مشکلات و ضعفهایی که هنرجویان با آن روبه رو هستند، آگاه شده ام و کوشیده ام که در این متد به آنها بپردازم و تمرین های سازنده ای را برای هر یک از مشکلات تکنیکی و ریتمیک شاگردان بسازم و بنویسم.

شناسا با تاکید بر اینکه از نوشتن درسهای کتاب پرکن که آموزش ویژه ای برای هنرجویان ندارد بسیار پرهیز کرده، تصریح کرد: از نوشتن تئوری های اضافی که در این متد به درد شاگردان نمی خورد به راستی دوری گزیده ام.

او، ادامه داد: از 81 آموزه ای که در سنتورنامه نوشته ام، 41 آموزه را من خود ویژه ی متد، آهنگسازی کرده ام و 32 آموزه دیگر را از موسیقی های محلی و کلاسیک ایران برگزیده ام به این امید که کار کوچکی در این عرصه انجام داده باشم.

خالق اثر ارزشمند "تندر"، اضافه کرد: به دنبال انتشار کتاب «سنتورنامه» آلبوم «سرگذشت» برای سنتور و کوارتت زهی آماده انتشار است که به زودی منتشر خواهد شد.نیز آلبومی شامل چند تصنیف و موسیقی بی کلام است که به زودی آنرا ضبط و منتشر می کنم. همچنین پارتیتور آلبوم «نواژه» و آلبوم «سرگذشت» آماده چاپ هستند.

مسعود شناسا (زاده ۱۳۳۱ شیراز) نوازنده سنتور است.

زندگی‌نامه و فعالیت‌هنری استاد شناسا

مسعود شناسا پس از آموختن مقدمات موسیقی، در سال۱۳۵۱وارد گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبا (دانشگاه تهران)شد و نزد داریوش صفوت و نورعلی برومند (سنتور و ردیف موسیقی سنتی)، علیرضا مشایخی و احمد پژمان (آهنگسازی)، لوست مارتیروسیان(پیانو)، فرشاد سنجری (ارکستراسیون)، هرمز فرهت به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۵۵ به اخذ لیسانس نایل آمد و بعدها مدتی نیز در نزد محمد تقی مسعودیه فراگیری آهنگسازی را ادامه داد.

وی از سال ۱۳۵۲ تا اواخر دهه شصت به تدریس سنتور در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی اشتغال داشت و از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۸ مدرس کارگاه موسیقی رادیو و تلویزیون ملی(به سرپرستی سعید خدیری) بود. مدتی نیز در بخش موسیقی دانشگاه آزاد و دانشگاه هنر، به تدریس پرداخت.

شناسا در سال ۱۳۷۰ به اتفاق مهدی آذر سینا، محمد اخوان و سپس همراه با محمد رضا شجریان، شهرام ناظری، کنسرت‌هایی در داخل و خارج از کشور به اجرا درآورد.

برخی از آثار

"تندر" (ده قطعه برای سنتور، چاپ۱۳۷۲)، "نوا"برای سازهای ایرانی ، آلبوم "غم زیبا" به خوانندگی شهرام ناظری، همنوازی در آلبوم های؛"سخن تازه"(اثر مهدی آذر سینا)، مال کنون (اثر عطا جنگوک، براساس نغمه‌های بختیاری) "آسمان عشق" به خوانندگی محمدرضا شجریان (نوازنده سنتور)، آخرین اثر وی "نواژه" به خوانندگی شاه محمدی

روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی فارس
۳۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۷:۵۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500