اخبار

تماشاخانه سپاسدار " کلاغ پر" شد

تماشاخانه سپاسدار " کلاغ پر" شد
گروه هنری "اوما" به کارگردانی و نویسندگی علی محمد حسام فر و محسن منوریان، نمایش "کلاغ پر" را در تماشاخانه سپاسدار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس درقالب آیین افتتاحیه با حضور هنرمندان پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی شیراز آغاز به کار کرد.

به بهانه اجرای تئاتر "کلاغ پر" در تماشاخانه سپاسدار فرهنگ و ارشاد فارس که روز گذشته با حضور پیشکسوتان عرصه هنرهای نمایشی شیراز آغاز به کار کرد، گفتگویی با علی محمد حسام فر و محسن منوریان نویسنده و کارگردانان نمایش کلاغ پر کرده ایم که به آن اشاره می شود.

متن کلاغ پر رو سیزده سال پیش نوشته شده، چی شد که دوباره اون رو برای اجرا انتخاب کردید؟

منوریان: من به آقا حسام فر پیشنهاد دادم با توجه به این که هر دو دانشجو شده بودیم بعد از سال هاف کاری رو برای جشنواره ی تیاتر دانشگاهی آماده کنیم. علی بدون مکث گفت کلاغ پر.

حسام فر: چون این متن به تمام معنا دانشجوویه. هم حس و حال هم محتوا. حتا فرم اجرایی که در نظر گرفتیم.

منوریان: یه جور مبارزه با رکود هم هست. این که ما در دهه ی چهارم زندگی، یه متن پرشور جوان پسند رو کار کنیم به خودمون هم حس جوونی می ده.

آقای حسام فر دغدغه خاصی داشتید که این متن رو نوشتید؟

حسام فر: سال ها گذشته و من اصلا یادم نمیاد که چی شد که فکر اولیه ی این نمایش به ذهنم اومد. من اعتقاد دارم این نمایش بعد از بارها بازنویسی بازهم در پرداخت ایده آل نیست، ولی در خلاقیت و فکر اصلی داستان واقعا خاصه. به طور کل می تونم بگم که روایتی از زندگی دهه ی شصتی هاست. یه جور سرگشتگی، آرمانگرایی و سرخوردگی در این نسل می بینم. قصدی نداشتم ولی احتمالا اینا در متن منعکسه.

درباره ی کارگردانی کار بگید.

منوریان: بعد از سال ها که از از تیاتر دور بودیم، کمی سخت بود. فکر خلاقانه در اثر کار زیاد به ذهن می آد، این سال ها بیشتر کار فیلم کردیم یا در نمایش های رادیویی مشغول بودیم، ولی بالاخره از تجربه های گذشته کمک گرفتیم. کار صد در صد مطلوب نیست ولی با توجه به مساله ی گفته شده، و ابعاد کوچک سالن، فکر می کنم قابل قبول از آب در اومده.تلاش کردیم تا فقط داستان روایت نکنیم، و یک تجربه ی متفاوت با استفاده از ابزارهای تیاتری برای مخاطب فراهم کنیم. داستان رو میشه در سینما و تلویزیون هم دید، سالن تیاتر اما باید اتمسفر و تجربه ی متفاوتی باشه.

برای گروه اجرایی نمایش "کلاغ پر" آرزوی موفقیت دارم، سخنی هست؟

حسام فر: کار یک کمدی فانتزیه، که دغدغه داره. من دوست دارم جوون ها، فعالان اجتماعی، و افراد دغدغه مند این کار رو ببینن. لحظات کمدی کار هم جوری طراحی شه که مخاطب عام و خاص از دین این کار لذت بوده. تا الان کار مخاطب خوبی داشته و از استقبال راضی هستیم، ولی به طور ویژه دوست دارم افرادی که ذکر شد، و دهه ی شصتی ها این کار رو بیشتر ببینن. این کار بزرگداشتی برای دوران دانشجویی ماست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، نمایش "کلاغ پر" با بازی آرش جما ل الدینی، فیروزه بابا ملکی، محسن منوریان، علی محمد حسام فر، پریسا درافشان و نسا توافق تا تاریخ دوازدهم خرداد ماه 95 و تماشا خانه استاد سپاسدار، ساعت 20 هرشب برپا خواهد بود و علاقه مندان می توانند برای دیدن این اثر از طریق سایت www.Irantic.com  هماهنگی کنند.

۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۶:۲۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید