• اخبار

"شب های هنروادبیات"میزبان نکوداشت طارمی

"شب های هنروادبیات"میزبان نکوداشت طارمی
شعر وموسیقی محلی در آیین"فخر فارس" که به نکوداشت طارمی دراولین"شب های هنروادبیات" اختصاص دارد، طنین انداز می شود.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس از برگزاری اولین برنامه «شب های هنروادبیات فارس» با عنوان «فخر فارس» در شنبه 28 شهریورماه ونکوداشت استاد یداله طارمی شاعر پیشکسوت شیرازی خبر داد.

به گزارش پایگاه ا اطلاع رسانی و  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دکتر بهزاد مریدی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت فراوان توجه به خرده فرهنگ ها و گویش و ادبیات بومی و فولکلور اولین برنامه از سلسله برنامه های «شب های هنروادبیات – فخر فارس» به شعر وموسیقی فولکلور اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه شعر وموسیقی بخش مهمی از خرده فرهنگ ها و فرهنگ های بومی را شکل میدهد خاطرنشان کرد: در شب های هنروادبیات که شنبه 28 شهریورماه ساعت 19:30 در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار می شود شاعران بومی سرا به قرائت اشعار فولکلور می پردازند واستاد حسن صفری موسیقی محلی را با بهره از اشعار بومی طنین انداز خواهد کرد.

این مقام فرهنگی استان،همچنین از نکوداشت یداله طارمی شاعر پیشکسوت شیرازی در این مراسم خبر داد و گفت: این شاعر در دو دهه اخیر با انتشار سه عنوان کتاب در حوزه شعر فولکلور نقش به سزایی در پایندگی جریان شعر شیرازی داشته است.

مریدی افزود: استاد طارمی در سن 83 سالگی هنوز در محافل ادبی حضور پر رنگی دارد و الگوی خوبی برای جوانان علاقمند به شعر فولکلور است.

وی همچنین به سخنرانی جمال زیانی نویسنده و پژوهشگر فرهنگ عامه در خصوص پیشینه شعر فولکلور شیرازی، داریوش نویدگویی مدیر انتشارات نوید و دکتر کمالی سروستانی رئیس سازمان اسناد وکتابخانه ملی مرکز فارس در این مراسم اشاره کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پایان از اهالی فرهنگ و هنر وشاعران دعوت کرد در برنامه «شب های هنر و ادبیات – فخر فارس» برای آشنایی و لذت بردن از مظاهر هنری فرهنگ بومی و فولکلور دعوت به عمل آورد.

این برنامه شنبه 28 شهریورماه ساعت 19:30 در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار می شود.

گفتنی است یدالله طارمی شاعر پیشکسوت شیرازی در سال 1311 متولد شد. او تا سال 1373 حضور پررنگی در محافل وانجمنهای شیراز داشت و آثارش در روزنامه ها ومجلات استانی وملی منتشر می شد. طارمی از سال 1373 تصمیم به سرودن اشعار فولکلورشیرازی در ادامه راه بیژن سمندر گرفت وتاکنون سه مجموعه شعر «نسیم دلگشا»، «شمیم نسترن» و «بهار نارنج» را با لهجه شیرازی به زیور طبع آراسته است. انتشار مجموعه صوتی «بهار نارنج» با صدای این شاعر در فضای مجازی با استقبال کمنظیری مواجه شده و اشعار طارمی دهان به دهان می چرخد. شعرهای گویشی یداله طارمی به چاپ دوم و رسیده و الگوی بسیاری از شاعران بومی سرا شده است. یداله طارمی همچنین مجموعه غزل های خود را در کتابی با عنوان «بانوی عشق» راهی بازار نشر کرده است.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی فارس
۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ۱۳:۰۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97