• اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع مفاخرفرهنگ و هنر: عمران و توسعه فارس در پرتو داشته های فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع مفاخرفرهنگ و هنر: عمران و توسعه فارس در پرتو داشته های فرهنگی است
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیداری که با اصحاب فرهنگ و ادب و هنر داشت بر اهمیت و جایگاه فارس به عنوان استانی ادب پرور و سرشار از استعدادهای فاخر تاکید کرد گفت: باید توجه داشت که عمران و توسعه این استان در پرتو تمامی داشته های فرهنگی، ادبی، هنری، نشر، چاپ، رسانه و از این قبیل است و این پایه و بنیاد انسانهای فرهنگی و تاریخی می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با بزرگان و اصحاب فرهنگ، ادب و هنر استان؛ که با حضور استاندار فارس و مقامات کشوری و استانی برپا شد، بر اهمیت و جایگاه فارس به عنوان استانی ادب پرور و سرشار از استعدادهای فاخر تاکید کرد و گفت: فارس در هیچ دوره ای از روزگار خالی از این ستاره ها نبوده و فرهنگ و هنر فارس در آسمان ایران همیشه بوده است.

در این دیدار که با حضور چهره های ماندگار و پیشکسوتان دارای نشان درجه یک هنری از قبیل استاد منصور اوجی، امین فقیری، ابوالقاسم فقیری، رحیم هودی ،احمد سپاسدار، علینقی رزاقی ،داریوش نویدگویی، محمد عسلی، شهرام ممتحن، مجید چیزفهم، و... هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب رشته های مختلف و نیر برخی از هنرمندان جوان برگزار شده بود ،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این محفل و جمعی که به بهانه یاد روز حافظ برگزار شده را به فال نیک می گیرم و خرسندم  استاندار فرهیخته فارس که به تازگی در این جایگاه مهم قرار گرفته و بر این مهم تاکید دارند که مهم ترین عامل توسعه در هر استانی از راه فرهنگ و هنر می گذرد. استان فارس با حافظ و سعدی و مفاخر فرهنگی و هنری است که در همه جای جهان شناخته شده است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای ما مغتنم است که برخی از اساتید حاضر که اینجا حضور دارند، آثارشان را در خراسان شاهد بوده ام و در نوجوانی صدها هزاران چون من از اندیشه هایشان بهره لازم را برده ایم و خوشبختانه هر چه زمان گذشته، خلاقیتهای نسلی، بیشتر در این استان پیوستگی داشته و هرگز انقطاع پدید نیامده و جوانان نیز در کنار این بزرگان به پویایی و خلاقیت حوزه فرهنگ، ادب، هنر ورسانه پرداخته اند و تاثیرات آن مشهود و واضح است. 

سید عباس صالحی اظهار داشت: سیر فرهنگ در فارس را به فال نیک می گیرم و امیدوارم تا این محفل همیشه پابرجا بماند و با توجه به دیدگاه و رویکرد فرهنگی که استاندار فارس دارد، بتوان با تکیه کردن به بزرگان این شهر ادب پرور، همچون سعدی و حافظ که در همه جای جهان شناخته شده اند به شکوفایی هر چه بیشتر حوزه فرهنگ دست یابیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فارس را نمی شود از این جلوه های حوزه فرهنگ، ادب و هنر خالی نمود و تنها به عمران و توسعه بسنده کرد، گفت: باید توجه داشت که عمران و توسعه این استان در پرتو تمامی داشته های فرهنگی، ادبی، هنری، نشر، چاپ، رسانه و از این قبیل است و این پایه و بنیاد انسانهای فرهنگی و تاریخی می باشد.

صالحی ادامه داد: کشورهای بی هویت برای خود هویت سازی میکنند، اما کشورهای با چند هزار سال سابقه تاریخی فرهنگی، ریشه در اعماق تمدن بشری دارند و پایگاه و گهواره تمدنی بشری از آن برخاسته و حیف است به تاریخ، زبان، ادبیات، هویت و فرهنگش بی توجهی شود.

برپایه این گزارش، عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور در آیین یادروز حافظ به شیراز آمد و در این سفر دو روزه علاوه بر حضور در مراسم یادروز حافظ، با تولیت آستان احمدی و محمدی(ع)، بزرگان و اصحاب فرهنگ، ادب و هنر استان، روسای انجمن های فرهنگی هنری، کارکنان فرهنگ و ارشاد فارس، حافظ پژوهان شرکت کننده در همایش علمی اخلاق و حافظ دیدار داشت و از پروژه تالار مرکزی شیراز نیز بازدید کرد.

آیین یادروز حافظ در جوار آرامگاه این شاعر بزرگ به همراه حافظ خوانی با حضور جمع کثیری از اصحاب فرهنگ،ادب و هنر استان و مدیران کشوری و استانی در حالی برپا شد که میزبان اهداء "نشان درجه‌یک حافظ‌شناسی" به سعید حمیدیان نیز بود و رونمایی مجموعه "می بی غش" در آیین "شاهد قدسی" نیز انجام شد.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در نشست صمیمانه با کارکنان استان به عنوان خانواده ای فرهنگی در فارس از پنج کتابچه عملکردی فرهنگی، ادبی، هنری و قرآنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس رونمایی کرد و گفت: همکاران با نگاه متفاوت به کارشان و اینکه بداند چه کار مهمی را بر دوش دارند؛ باعث میشود تا سختی کار آسانتر شود، همت را بالاتر میبرد و هم افزایی ایجاد خواهد کرد.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باز دید از مراحل ساخت و ساز تالار مرکزی شهر شیراز نیز برای تسریع در ادامه این پروژه قول مساعد داد تا اعتبار این پروژه افزایش پیدا کند و زودتر تخصیص یابد و در نشست صمیمی انجمن های فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با تجلیل از حافظ پژوهان شرکت کننده در همایش علمی اخلاق و حافظ گفت: امیدواریم چراغ حافظ که چراغ ایران است را همیشه زنده نگه داریم.

شیراز گذشته پرباری دارد که برای معرفی آن به جهانیان باید تلاش کرد و سهم امامزادگان در این معرفی نباید فراموش شود، این مطلب را تولیت حرم شاهچراغ (ع) در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: آستان مقدس حرم احمد بن موسی (ع) می‌تواند زمینه‌ساز فرصت‌های فرهنگی در استان فارس باشد.

در گردهم آیی روسای انجمن های فرهنگی هنری فارس از کتابچه های راهبردی فعالیتی آنها رونمایی شد و برنامه های راهبردی و خلاقانه کلان ملی توسط انجمن ها ارائه گردید و وزیرفرهنگ و ارشاد نیز در این آیین گفت: برنامه ملی و خلاقانه انجمن های فرهنگی هنری فارس در برنامه ای کلان هشتگانه قرار میگیرد تا از این طریق به مجلس برای تصویب اهم آنها اقدام کنیم.

در پایان این سفر و بعد از ظهر روز دوم که از 19 تا 20 مهر ماه جاری به طول انجامید، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از شرکت در برنامه های دو روزه همچون یاد روز حافظ، دیدار با تولیت حضرت شاهچراغ (ع) و زیارت مرقد مطهر، نشستهای متعدد با اصحاب فرهنگ، ادب و هنر، کارکنان ادراره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس، گردهم آیی روسای انجمن های ادبی، هنری و فرهنگی فارس، بازدید از پروژه تالار مرکزی شهر و تجلیل از صاحب نظران و بزرگان و حافظ پژوهان برنامه نشست های علمی"حافظ و اخلاق"، شیراز را به مقصد تهران ترک کرد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس
۲۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۵:۳۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500